بسیج دانشجویی

از تاریخ 98.03.07 ادامه دارد: آقای رضا صالحی

از تاریخ 96.02.21 لغایت 98.03.07: آقای طارق کعب

آیین نامه قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام خمینی رحمه الله علیه: چه ننگ است برای دولت‌های اسلامی که آمریکا، قبله‌گاه اول آنان را غصب نموده و با کمال وقاحت در مقابل همه‌ی آن‌ها قدرت‌نمایی کند. 
قدس شریف، پایتخت همیشگی و بخش جدایی‌ناپذیر فلسطین، اولین قبله‌ی مسلمین جهان، شهریست که اکنون محل اشتراک مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است و طبق معاهدات بین‌المللی، در سازمان مللی که خود از عمال استکبار به حساب می‌آید، جزئی از سرزمین‌های اشغالی است که در نتیجه‌ی آن اسرائیل حق ساخت و ساز در این مناطق را ندارد.

?بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه‌؛ اقدام خصمانه‌ی اخیر آمریکا را که در جهت به رسمیت شناساندن قدس به عنوان پایتخت رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی صورت گرفته و انتقال سفارتخانه خود از تل‌آویو به قدس، در شرایطی که اعراب دست نشانده‌اش در منطقه آن را را صرفا خطر خوانده و به هشداری بسنده کرده‌اند، به شدت محکوم نموده و با پیروی از کلام وحی و رهنمودهای ولی امر مسلمین، امام خامنه‌ای (مدّ ظلّه العالی) مبنی بر بیداری، استقامت و پایداری، از تمامی مسلمانان آزادیخواه و عدالت‌طلب درخواست می‌نماید تا در مقابل این حرکت احمقانه و خصمانه‌ی دشمن پس از ناکامی‌هایش در منطقه، به ویژه در لبنان و یمن و عراق و سوریه، ضمن حفظ اتحاد و انسجام اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکنند تا بار دیگر به مدد الهی نقشه‌ی شوم مستکبران را نقش بر آب کنیم که با تدبر در وعده‌ی الهی، تردیدی نیست فلسطین آزاد خواهد شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه رازی در اولین لحضات وقوع زلزله در سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، ازگله و ... در مناطق زلزله زده حضور یافت که در ذیل اهم اقدامات انجام شده ذکر می گردد.

  1. ساخت کانکس جهت اهدا به زلزله زدگان
  2. حضور تیم دامپزشکی بسیج دانشجویی در مناطق زلزله زده همراه با دارو‌ و امکانات درمانی 
  3. حفظ محصولات کشاورزی زلزله زدگان با نایلون پیچ‌کردن آنها توسط امدادگران بسیج دانشجویی دانشگاه رازی

  1. جمع آوری کمک های مردمی و خیرین و توزیع آن بین زلزله زدگان

  1. احداث سرویس بهداشتی صحرایی برای مناطق زلزله زده توسط تیم عمرانی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی
  2. اعزام اولین تیم عمرانی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی به سرپل ذهاب جهت کمک به ساخت و سازهای مناطق روستایی 

  1. اجرای طرح سفره مهربانی و بسته‌بندی غذاها توسط بسیج دانشجویی با همکاری عموم دانشجویان (بیش از ۷۰۰ پرس غذا توسط دانشجویان دانشگاه رازی در سفره مهربانی برای زلزله زدگان سرپل‌ذهاب جمع آوری و از طریق هلی کوپتر به این منطقه ارسال شد.)

 

کانکس هایی که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه رازی ساخته شده و امروز یکشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۶ به سرپل ذهاب فرستاده شدند.

      

 

دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمانشاه پیش از خطبه های نماز جمعه؛

افسران آتش به اختیار حضرت امام خامنه ای، بینی استکبار را به خاک خواهند مالاند.

 طارق کعب، دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمانشاه پیش از خطبه  نماز جمعه ۱۹ آبان اظهار داشت: در عصری که ما زندگی می کنیم این حرکت بزرگ اربعین و نماد پیراوان اهل بیت شکل گرفت و حقیقتا فرصت خدمت به زائرین ابا عبدالله  که نصیب مردم عراق شده است سعادتی بزرگی هست که جا دارد مردم خوب کشورمان این فرصت را غنیمت بشمارند و از این حرکت عقب نیفتند.

دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمانشاه  ادامه داد:  زمانی که مردم عراق با کمترین امکانات بیشترین خدمت را به زائرین ابا عبدالله می کنند. جا دارد که مردم ما نیز نسبت به این موضوع بسیج شوند. چرا که آن زائری  که از شرقی ترین نقطه کشور به قصد زیارت اربعین راهی می شود و حرکت می کند چندین ساعت در مسیر است و لازم است که استان هایی کرمانشاه ،ایلام و خوزستان که محل خروج زائران  از کشورمان هستند محل تجدید قوای این عزیزان شوند .

کعب بیان داشت: درست می باشد که ما در عراق میهمان هستیم اما زائرین کشور های  پاکستان و افغانستان و کشور های شرقی آسیا در این ایام میهمان کشور ما می شوند.مردم خوب کشورمان قدر این نعمت بزرگ را بدانند همان طور که ایه کریمه می فرماید السابقون السابقون اولک المقربون .

وی خاطرنشان کرد: آن چیزی که حایز اهمیت است توجه مسئولین به این حرکت بزرگ می باشد. الحمدلله ما شاهد زحمات گوناگون نهاد ها و ارگان های مختلف هستیم اما خدمت به امام حسین (ع ) در هر مرحله ای وجود دارد و  جا دارد که این خدمت  در سطح بالاتری قرار بگیرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی گفت: مسئولین توجه کنند که ما برای سال های آتی به جای آن که در خبرگزاری ها و جراید بخوانیم که فلان رقم از زائران ، به خاطر نداشتن  گذرنامه و روادید از خروج انها ممانعت به عمل امد بخوانیم که نهاد های دولتی فلان تدبیر را به کار بردن که این حرکت بزرگ  و بی نظیر تقویت بشود.

 کعب اظهار کرد: عزیزانی که به هر دلیلی نتوانستند گذرنامه و روادید تهیه بکنند نباید  از این حرکت بزرگ جا بمانند و همچین حوزه علمیه های ما، علمای ما این حرکت بزرگ را برای مردم تفسیر کنند روشن کنند مگر این گردش پول عظیمی که در داخل کشور صورت گرفت از برکات زیارت امام حسین نیست؟ ایا این همان وعده های الهی و تحقق احادیت ما نیست؟ بنابراین جا دارد که این برای ملت عزیز ما تبین و روشن شود .

دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمانشاه ادامه داد: ما شاهد این بودیم که چندین سال کشور ما برای تعهد بین  المللی موسوم به برجام با کشور های ۵+۱ بر کرسی  مذاکره نشسته بود ولی بعد از عقد این تعهد نه تنها پایبندی بر آن را ندیدم بلکه نقض صریح آن و اعمال تحریم های جدید را مشاهد کردیم  و دردناک تر از آن گمانه زنی در مورد توان موشکی می کنند و حتی بعضی دوستان داخلی صحبت از این می کنند  و می گویند توان موشکی داریم چرا سر و صدا بکینم ؟

وی افزود: امریکا که حیله های خود را هر روز سمت ما روانه می کند از ترویج فحشا و مواد مخدر گرفته و جنگ نرم تا قضیه طبس  و ساقط کردن هوای مسافر بری و.... چطور برای امنیت خودش راکتورهای ما را بتن می کند ولی آن ها در روز های انتخابات ما ،رقص شمشیر در عربستان راه می اندازند ؟چطور امریکا برای امنیت خودش ناوهای جنگی خودش را در خلیج فارس مستقر می کند ؟ شهدای مرزبانی که هر روز خونشان ریخته می شود زیر سر امریکا نیست ؟تحولات و انفاقات اخیر منطقه و استعفای برخی مسولان زیر سر امریکا نیست ؟ ما وقتی می گوییم مرگ با امریکا از سر تعصب نیست دشمنی امریکا ثابت شده است دشمنی امریکا  با مسئولان و دولت مردان نیست با خود ملت ایران هست .

دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمانشاه  تاکید کرد: در دهه ۵۰و ۶۰ دانشجویان پیرو خط امام بودند که  در خط های مقدم نقش افرینی کردند و امروز ان شاء لله  افسران آتش به اختیار حضرت امام خامنه‌ای  بینی استکبار را به خاک خواهند مالاند. 

روستاهای «الیاسان» و «کهریز» به عنوان منطقه هدف گروه جهادی طلاییه داران انقلاب اسلامی بسیج دانشجویی دانشگاه رازی در شهریور ماه ۱۳۹۵ انتخاب شد.
اقدامات انجام شده توسط گروه جهادی:
۱٫ روستای الیاسان:
این روستا در ۳۰ کیلومتری شهرستان سنقر واقع شده است و ۳۵ خانوار جمعیت دارد.
- ساخت و تجهیز ۴ حلقه حمام و سرویس بهداشتی
- ساخت و تجهیز آشپزخانه مسجد
- آموزش قرآن، احکام، نماز، مهارت های خانه داری، مشاوره به زنان و دختران روستا
- برگزاری کلاس های درسی در مقاطع ابتدایی و راهنمایی

۲٫ روستای کهریز:
این روستا در ۴۰ کیلومتری شهرستان سنقر واقع شده است و ۲۵ خانوار جمعیت دارد.
- ساخت منبع آب در کنار چشمه روستا به طول ۳*۴ متر و به عمق ۳ متر همراه با چینی دیوارهای منبع تا ارتفاع ۳ متری و بتون ریزی کف - جهت افزایش وجود آب در روستا از ۲ ساعت به ۴ ساعت
- آموزش قرآن، احکام، نماز، مهارت های خانه داری، مشاوره به زنان و دختران روستا
- برگزاری کلاس های درسی و تقویتی

 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه؛ یکی از برنامه های اساسی بسیج دانشگاه رازی ایجاد فضای مناسب با دانشگاه اسلامی درتمامی ابعاد فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی در دانشگاه است.

*******************

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛ طارق کعب مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه در مورد برنامه های فرهنگی بسیج دانشگاه خود توضیح داد: برنامه هایی مانند دیدار با خانواده شهدا، برگزاری یادواره شهدا، دوره ۱۲۰ختم کامل قرآن هر روز به مدت ۱۲۰ روز، ایستگاه صلواتی، هیأت دانشجویی هفتگی، کاشت ۲۰۰ نهال درخت و همچنین برنامه «سفره مهربانی» که در واقع جمع آوری غذای اضافی دانشجویان قبل از مصرف که توسط این طرح حدود ۳۰۰۰ پرس غذای کامل در مناطق محروم توزیع شد.

وی در مورد برنامه راهیان نور ادامه داد: متناسب با زمان اردوهای راهیان نور در تمام دانشکده ها فضاسازی و نمایشگاه هایی برپا و مراسم افتتاحیه نیز برگزار شد. همچنین خادمین راهیان نور چند روز قبل از اعزام در مسجد دانشگاه مراسم معنوی اعتکاف و شب زنده داری را برگزار کردند. البته با حمایت مسئولین دانشگاه از راهیان نور در سال ۹۵ مجموعا ۳۰۰ نفر در قالب اردوی ۵ روزه (خواهران و برادران به صورت مجزا) اعزام شدند.

وی در مورد اردوی جهادی بیان کرد: اردوی جهادی در دو روستای الیاسان و کهریز از توابع سنقر در قالب فعالیتهای پژوهشی، فرهنگی و عمرانی مانند ساخت سرویس بهداشتی و آشپزخانه مسجد روستای الیاسان و بازسازی و پی ریزی مخزن آب روستای کهریزبرگزار شد. برای برگزاری اردوی جهادی امسال نیز برنامه ریزی هایی برای انتخاب روستاهای مدنظر صورت می گیرد که در شهریورماه برگزار می گردد.

وی افزود: در حوزه برنامه های سیاسی بسیج دانشگاه بیانیه ای در مورد ریزگردها صادر کرد که بعد به پنجاه دانشگاه دیگر رسید.همچنین در حمایت از مردم کشمیر نیز بیانیه ای صادر کرد که پنجاه و دو تشکل دیگر نیز آن را امضا کردند.

 

کعب بیان کرد: دوره تشکیلاتی شهید مهدی نوروزی در قم به مدت یک هفته با حضور اساتید برگزار شد. همچنین برگزاری نشست های تخصصی، پرسش و پاسخ، تریبون آزاد با موضوعات علمی، فرهنگی و سیاسی، کارگاه های آموزشی ویژه مسئولین پایگاه ها، فعال سازی بردهای آموزشی نیز از دیگر فعالیت های بسیج دانشگاه می باشد.

وی مطرح کرد: قرار است دوره مطالعاتی ویژه دانشجویان بسیجی با هدف  توصیه های امام خمینی (ره) و مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دو مدل غیر حضوری از تاریخ اول تا ۲۹ مرداد ماه و دوره حضوری از ۲۹ مرداد تا ۴ شهریور ماه به عنوان اولین حلقه مطالعاتی برگزار شود.

وی توضیح داد: در حوزه علمی با توجه به ضرورت ارتباط صنعت با دانشگاه برگزاری تریبون هایی با موضوع «ارتباط صنعت و دانشگاه» ، مسابقاتی مانند «مسابقه محک» در دانشکده کشاورزی، مطالبه موضوع «پالایشگاه نفت کرمانشاه و فروش آن» از مسئولین و نمایندگان استان، چاپ و انتشار ۴۹ شماره خبرنامه جهادی، برگزاری دوره های آموزشی «اقتصاد دانش بنیان» و همچنین استخراج لیست کالاهای ایرانی به صورت بروشور و توزیع آن در دانشگاه، کانال ها و راهپیمایی ها از جمله فعالیت های بسیج دانشگاه است.

وی ادامه داد: مسابقه ای تحت عنوان «پروانگی» با موضوع «چی شد چادری شدم» در حوزه خواهران در قالب ارسال آثار ادبی و هنری برای تمام بانوان استان کرمانشاه در حال برگزاری است. همچنین نشریات محیا که در کشور موفق بوده است، مؤذن و همکلاسی از دیگر نشریات بسیج دانشگاه است.

این فعال بسیج دانشجویی تأکیدکرد:  به دلیل اهمیت موضوع فرهنگ در کشور و با وجود تهاجم های فرهنگی همه جانبه و اینکه عده ای ولنگاری فرهنگی را در قالب آزاد اندیشی مطرح می کنند؛ یکی از برنامه های اساسی بسیج دانشگاه رازی ایجا فضای مناسب با دانشگاه اسلامی درتمامی ابعاد فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی در دانشگاه است.

 

 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه در پایان خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ما در دانشگاه آتش به اختیار هستیم یعنی تفکرات، اقدامات و برنامه های خود را در جهت ایجاد دانشگاه اسلامی همه جانبه و غلبه گفتمان انقلاب اسلامی در دانشگاه برنامه ریزی می کنیم و از هیچ کوششی هم دریغ نخواهیم کرد.